Powered by
Magyar Szetter és Pointer Klub
  • Nyitólap
  • Klub
  • Nevezés
  • Események
  • Kapcsolat
  • Csatlakozz !
  • Hírek & Cikkek
  • Angol Pointer
  • Angol Szetter
  • Gordon Szetter
  • Vörös Ír szetter
  • Vörös-fehér ír szetter
  • Nyitólap
  • Klub
  • Nevezés
  • Események
  • Kapcsolat
  • Csatlakozz !
  • Hírek & Cikkek
  • Angol Pointer
  • Angol Szetter
  • Gordon Szetter
  • Vörös Ír szetter
  • Vörös-fehér ír szetter
Magyar Szetter és Pointer Klub

A szetterek munkájáról

2/6/2018

0 Comments

 
írta: Kasznár Petra
Picture
Eredetileg mind a négy szetter fajtát a szárnyas mezei vad felkutatására és jelzésére használták, ennek ellenére sokan tévesen a mai napig abban a hitben élnek Magyarországon, hogy a szetter vízi vadász.
Mielőtt a puskával történő vadászat elterjedt volna, a zsákmányt a vadász hálóval ejtette el. A szetter a megtalált szárnyast egy jellegzetes tartással, megfelelő távolságból jelezte gazdájának, majd ebben a pózban addig maradt mozdulatlanul, míg a vadász oda nem ért a kutya fölé és hálót nem dobott a vadra és a kutyára egyszerre.

Picture
A lőfegyverek megjelenése után az alapvető feladat megmaradt, a kutyának vadat kellett találnia az adott területen, jeleznie kellett azt, bevárni a vadászt, majd a vad kelésekor helyben maradni. Némiképp megoszlanak a vélemények arról, hogy vajon a szetter feladatai között volt-e eredetileg a vad terítékre hozása is vagy azt másik, erre a célra külön kitenyésztett fajtákkal végezték, mindenesetre manapság a vadászatokon elvárjuk bármelyik vizslafajtától, hogy a meglőtt vadat megtalálja és vezetőjéhez vigye.
A sikeres vadászat érdekében vadásznak és kutyájának hatalmas területeket kellett bejárnia, többnyire nem könnyű terepen, ezért a szetternek kitartónak kellett lennie, mozgása gyors és széles vágta volt, keresése szisztematikus, a teljes területre kiterjedő, orra kiváló! Minthogy a különböző szetterfajták anatómiája némiképp különbözik egymástól, ezért mozgásukban is fellelni bizonyos eltéréseket, de a vágtában történő gyors, széles és szisztematikus keresés a mai napig az összes szetterre vonatkozóan az elfogadott és kívánatos stílus!
A vad jelzésére irányuló jellegzetes póz a „vadmegállás”, de olykor találkozunk az úgynevezett „guggoló” testtartással is, mely szintén elfogadott!
                  
Mivel a kutya a találat érdekében olykor messzire eltávolodik vezetőjétől, nagyon fontos, hogy a vad szagának észlelésekor lopakodva közelítse meg a leendő zsákmányt (ráhúzás), de csak olyan közelre, hogy a vadat ne késztesse menekülésre. Mikor elég közel került a vadhoz, hogy annak pontos helyét jelezni tudja, megmerevedik a már említett „álló” pózban és így várja be gazdája érkezését. A ráhúzásra nem mindig kerül sor, hiszen előfordul, hogy a vad pozíciója, a szél vagy domborzati viszonyok miatt a kutya csak igen közelről érzi meg a vadat, ilyenkor azonnal kifeszül! Előfordul olyan eset is, hogy miközben a kutya gazdáját várja, a madár óvatosan lábon megpróbál biztonságosabb helyre menekülni, ilyenkor a kutya „kiveszi” magát az „állásból” és óvatosan, lopakodva követi a vad szagát, folyamatos kontaktust tartva azzal. Amikor az ismét megbújik, a szetter újból megmerevedik.
Ezután a vadász meglövi a vadat, mely sokszor olyan helyre esik, ahol az ember képtelen lenne azt megtalálni vagy esetleg nem fér hozzá, netán sebzetten menekül. Ezért nagyon fontos, hogy a kutyában legyen elhozási készség és zsákmányszerző ösztön, melyet természetesen tanítással tökéletesíteni kell. Nem kis bosszúság, amikor egy nem kellően felkészített kutya szétrágja a nehezen megszerzett zsákmányunkat. A képzett szetter mindig a gazdája kezébe, lehetőleg ülve és csak az „ereszd” parancs elhangzása után engedi ki szájából a vadat, melynek igen nagy jelentősége van a sebzett szárnyas esetében, ami villámgyorsan kereket oldhat, ha a kutya azt csak ledobja elénk.
Annak ellenére, hogy a szettereket elsősorban a mezei vad felkutatására tenyésztették ki, tudni kell, hogy ezen kívül bármilyen mindenes vizsla feladatra megtaníthatók!
Ilyen például a vízi vad vadászat, ahol a kutyának a lőtt vadat a vízből kell kihozni és gazdájának átadni. Ez nem egy bonyolult feladat, ha szeret apportírozni és úszni, de nem mindig olyan szerencsés, hogy láthatja a víz tetején lebegő kacsát. Számtalanszor előfordul, hogy a nagy növényzettől, nádfaltól nem látni a vízre esés helyét vagy balszerencsénkre a kacsa sebzetten elúszik, ilyenkor a szetternek rendkívül kifinomult szaglását latba vetve kell a kacsa vízen hagyott nyomát, a „spúrt” követni és addig űzni azt, míg meg tudja fogni vagy ismét a vadász puskája elé hajtani.
 
A sebzett vad által menekülés közben hagyott szagnyomának követésére természetesen nemcsak a vízben van szükség, hanem szárazon is, különösképpen, amikor az több száz méter messzire menekül. Ilyenkor a szetter egyetlen esélye, ha a sebzett állat által a földön hagyott nyomott orrával követi, míg megleli majd vezetőjéhez viszi azt.
Bár, mint az angol vizslák általában, a szetter is szereti „magasabban” – a földtől távolabb -  hordani az orrát keresés közben, mint a kontinentális vizslák, ezért sajnos sok kevésbé hozzáértő azt hiszi, hogy így a szetter csapakidolgozása kevésbé eredményes.
Mi sem bizonyítja tévedésüket jobban, mint az a tény, hogy a szetter nagyvad utánkeresésre is jól használható, igaz, talán ez az a fajta munka, ami a legtávolabb áll az eredeti munkájától. Egy jól képzett, fegyelmezett szetter remekül használható a sebzett nagyvad által hagyott vérnyom követésére is.
 
Fontos megemlíteni, hogy, mint minden vadászkutyát, a szettert is minél hamarabb be kell vezetni abba a munkába, amit később elvárunk tőle! A természettel, vaddal való ismerkedést, játékos elhozási gyakorlatokat már kölyökkorban érdemes elkezdeni, amikor a kutya még rendkívül fogékony. Nagyon lényeges, hogy vadászni, csak olyan kutyával tudunk, amelyik megfelelően fegyelmezett, mert egy össze-vissza szaladgáló szetter csak zavarja a vadászatot!
 
Természetesen a vadászkutyák képességeinek, felkészültségi szintjének mérésére hazánkban is, mint a legtöbb országban különböző vizsgákat és versenyeket rendeznek. A szabályok országonként némiképp eltérnek, de a teljesítendő feladatok nagyon hasonlóak.
 

Picture
0 Comments



Leave a Reply.

    Author

    Write something about yourself. No need to be fancy, just an overview.

    Categories

    All
    Angol Szetter
    Érdekességek
    Genetika és Egészség
    Gordon Szetter
    Ír Szetter
    Kiállítás
    Küllem
    Munka
    Nevelés és Kiképzés
    Vörös Fehér Ír Szetter
    Vörös-Fehér Ír Szetter

    Archives

    February 2018

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.